Snad hned v prvním kroku plánování svatby jsem si řekla, že nebudu mít žádné striktně dané svatební barvy. I když je to teď poměrně populární, nechtěli jsme ani nijak tematicky stylizovanou svatbu, když svatba už sama o sobě je snad dost velkým tématem. Samozřejmě, že i svatby modré, červené, růžové, puntíkované, lentilkové, knoflíkové nebo všechny další, které jsem do té doby viděla, mi připadaly originální, roztomilé, vtipné, nápadité. My jsme tohle ale okamžitě zavrhli. Chtěla jsem, aby se svatebčané cítili svobodně v tom, co si mohou obléct (tedy pokud to samozřejmě nebude ta obligátně zapovězená černá nebo bílá barva), a naopak jsem chtěla docílit toho, aby byla svatba právě i díky svatebčanům krásně pestrobarevná a různorodá. Nicméně nevěsta může požadovat cokoli, a proto když sama mám jít na svatbu jiné nevěsty, o které vím, že bude laděná do nějaké konkrétní převažující barvy, nadšeně se do té barvy obléknu a těším se pak z celkového jednobarevného dojmu. Obojí má něco do sebe.

Ale nějakou barvu to celé stejně mít muselo
Nejprve jsem tak přemýšlela o celé svatbě komplet v bílé, ale přece jen jsme se pak shodli na nějakém podtónu ještě k ní (i když, jak mě Vojta s úsměvem ujistil, on mi do svatební barvy rozhodně mluvit nebude, jelikož je mu vlastně úplně jedno). Původně jsem měla představu o zlaté nebo champagne, které jsou opravdu slavnostní, ale samo to postupně vykrystalizovalo tak, že bílou doplnila jemná krémová (nebo vanilková, no, ženám je to jasné a muži to nepochopí tak či tak). A to byl přesně okamžik, kdy jsem mohla začít objednávat všechny možné doplňky a dekorace na Aliexpressu. Veškeré ty perličky, mašle, krajky, pěnové růžičky, vějíře, a další doplňky, bylo toho opravdu spousty (a spousty jsem toho pak ani nepoužila). Na Aliexpressu člověk najde vážně úplně všechno, a samozřejmě také za různé ceny. Není problém vyhledat úplně stejné zboží za dolar i za dvacet. Kdybych tak mohla něco doporučit těm, kteří postupují nebo chtějí postupovat stejně, tak zkuste strávit hledáním každého produktu vždycky alespoň pár minut a nebrat hned ten první. V součtu se to může opravdu vyplatit.

Přes dvě stovky svatebních zásilek
Vlastně mě napadlo, že by mohlo být zajímavé tady uvést, kolik jsem toho celkem na svatbu objednala. Zajímalo mě to vlastně i samotnou, protože v průběhu měsíců příprav člověk o všech těch zásilkách absolutně ztratí přehled. Takže jsem prošla historii objednávek na Aliexpressu a těch balíčků souvisejících se svatbou mi přišlo celkem 209. 209 balíčků z Číny, všechny samozřejmě bez poštovného. Až jsem si dělala legraci, že naše svatba dala práci celé jedné čínské provincii (i když srandu si z toho nedělám, dovedu si představit, v jakých poměrech a podmínkách se tam to zboží občas může vyrábět).

Nejdřív jsem pro balíčky pořád lítala na poštu (kterou máme navíc docela daleko), ale pak se mi podařilo uzavřít oboustranně výhodný „pakt“ s naší pošťačkou, kterou už taky nebavilo nekonečné vypisování oznámení o uložení zásilky. Dohodly jsme se tak, že si dám ke dveřím bytu krabici, a v té mi pak pošťačka balíčky bude nechávat. Pro mě pak bylo vždycky po příchodu z práce překvapení, jestli v krabici něco bude, nebo ne. Připadala jsem si jak u stromečku o Vánocích. Ještě před touhle dohodou jsme ale v prosinci letěli s Vojtou na dva a půl týdne do Barmy, a zcela správně jsem očekávala, že právě během téhle doby přijde nespočet dalších balíčků. Nechtěla jsem u žádného z nich zmeškat lhůtu pro vyzvednutí, aby pak nemusel putovat zpátky do Číny, takže jsem si na tři týdny zřídila dosílku na pobočku pošty a po návratu jsem si tam vyzvedla celou obří krabici, kterou tam přímo pro moje balíčky zařídili (nevím, čemu se tam věnují, když už teď máme po svatbě). Jsem ráda, že to šlo takhle poměrně jednoduše udělat, na poště byli všichni vstřícní a já jsem mohla být v klidu.

Přítel lepidlo
Když jsem s nakupováním doplňků začala, ještě jsem neměla moc představu, jak přesně budou všechny dekorace vypadat. Ale nakonec se to nějak samo poddalo. Strávila jsem desítky a desítky hodin googlením inspirace, a postupně jsem začala dávat dohromady konkrétní podobu svých vlastních dekorací. Nikdy jsem na nějaké DIY (do it yourself) moc nebyla, ale v tomhle jsem se úplně našla. Během prvních dvou měsíců od zasnoubení – když byla svatba ještě hodně daleko – jsem vytvořila kolem 150 kapsiček s kapesníky na slzičky dojetí během obřadu a 250 vývazků pro svatebčany, ke kterým pak stačilo jen den předem připíchnout myrtu.

Svatební vývazky
Na slzičky dojetí

A postupně to začalo jít úplně samo, nápady přicházely, styl byl taky jasně daný. Ty dnes tak populární boho svatby, dekorace z jutových pytlů, prosté české luční kvítí, to všechno dává třeba svatbám v přírodě opravdu ten správný šmrnc. Jenže nic z toho taky není úplně pro mě. Naopak jsem svatbu chtěla co nejhonosnější, ale zároveň takovou, aby působila přívětivě, a ne až příliš luxusně. Vojta mi v tom dával naprosto volnou ruku, trpělivě mě sledoval, jak prošívám stý osmdesátý vývazek, a klidnil mě, když jsem se vztekala, že mi něco nejde (a že to bylo často). Na Aliexpressu jsem našla dva nejlepší přátele pro dekorace – lepidlo B7000, které je primárně určené na lepení malých elektronických součástek, ale se kterým drží jak helvétská víra snad cokoli k čemukoli, a oboustrannou lepící pásku 3M. Ani jednou jsem nepoužila tavnou lepící pistoli, nic podobného, a s touhle výbavou jsem vlastně zvládla veškerou dekoraci. Určitě bych to doporučila, protože lepidlo B7000 má úžasně přesný, úzký aplikátor a stačí ho jen malá kapka, aby vše perfektně drželo.